Ostatní tesláky

Už jsem jich postavil víc a to: klasické, VTTC, STTC i OLTC.

VTTC: vzniklo náhodou při konstrukci AM elektronkového vysílače. Použitá elektronka proto nebyla příliš vhodná, jednalo se o typ PL82. Rezonanční cívka byla namotána na novodurovou trubku (d= 50mm) a tak jsem do ní zastrčil sekundár, který jsem měl z minula (1500 závitů drátem 0,15mm na tubě od šumivého vitamínu). Jiskry to dělalo asi 1cm dlouhé a doutnavka svítila do vzdálenosti asi 30cm. Po připojení zdvojovače napětí se v elektronce utavila katoda a bylo po pokusech :(

 

 

STTC: dlouho jsem přemýšlel o stavbě STTC, moc se mi do toho nechtělo (je to hodně finančně náročné, složité a délka výbojů nic moc). Schéma z netu jsem trochu vylepšil a pustil se do stavby. Byla to klasika (polomost). Primár na papírové trubce průměr 90mm, sekundár na novodurce 110mm. Po zapnutí vyšlehla 15cm jiskra z hrotu na sekundáru, ale zároveň taky z MOSFETů. Vyrazilo to jističe a MOSFETy byly rozhozené po celém pokoji. Dráhy na Cuprexu o šířce 10mm se roztavily a celé zařízení bylo od sazí. Diody proražené, jenom blokovací kondenzátory 2.2uF 1250v pokus přežily.

OLTC: byla to taková zoufalost na hotový teslák jsem připojil tranzistor BU208 a napájel to ze sítě. Zdroj impulsů byl s IO 555. Po zapnutí se nic nedělo, ale při doteku sekundární cívky šlo cítit brnění. Špatný výsledek pokusu způsobilo několik faktorů: použití NPN tranzistoru místo IGBT, malá kapacita kondenzátoru a velký kočet závitů na primáru.

Klasické tesláky: dlouho vyvíjený teslák s plochou cívkou vyleptanou na Cuprexu zklamal. Cívka byla nevhodná z důvodu, že vodorovná dráha kolem sebe vytváří vodorovné mag. pole a sekundár je svislý. Dělalo to 1cm dlouhé výboje.

 

 

Další teslák byl namotám na pudélku od krmení pro rybičky. (průměr 42mm délka 90mm). Primár plochý z drátu průměr 0,8mm. O napájení se staralo VN trafo z telky. Výboje asi 1,5cm dlouhé.

Další pokus s klasikou jsem provedl v mini provedení. Sekundární cívka průměr 8mm a dílka 4cm. Primár tvořilo vinutí z měděného drátu průměr 2mm. Napájení zajišťovalo trafo z mikrovlnky (2100V 400mA). Kondenzátor složený ze čtyř impulsních kondíků 100nF 630V v sérii. Z konce cívky se dal vytáhnout oblouk 2cm dlouhý, ale sekundární cívka namotána drátem 0,08mm se po 10s začala žhavit, a pak na ní chytil lak, kterým jsem jí nalakoval. 900W na vstupu bylo prostě moc.

sekundár: