Anténa pro DVB-T na 39. kanál

(Ostrava a okolí)

Koupil jsem si malý USB DVB-T tuner AVerMedia Volar, který nebyl ochoten pracovat v místě mého bydliště (25km od vysílače v Ostravě) na náhražkovou prutovou anténku ani na 3 prvkovou YAGI anténu z drátu. Proto jsem se rozhodnul pro stavbu 10 prvkové YAGI antény se ziskem kolem 11,8dB. S touto anténou už je příjem bezchybný.

Konstrukce:

Rozměry jednotlivých prvků jsem vypočítal jednoduše na tomto prográmku. Délku antény jsem zvolil tak, aby měla 8 direktorů + dipól a reflektor tj. 10 prvků. Celková délka pak vychází na 108cm což je docela přijatelné a zisk už se s přidáním dalších prvků nějak dramaticky nemění. Program počítá rozměry do 50 prvků, takže kdyby někdo měl 8m místa může si takový luxus dopřát.

Všechny vzdálenosti jednotlivých prvků se vztahují na bod ležící 2cm za reflektorem. Výrobní přesnost postačí na cca +/- 1mm.  Konstrukční materiál je lepší použít nějaký ušlechtilejší jako měd, hliník, aby anténa nezrezla. V mém případě jsem použil hliníkový hranol 10x15mm jako ráhno a hrubý měděný drát (4,5mm) na dipól a direktory. Všechny prvky by měly být vodivě pojeny. Já jsem jednotlivé tyčinky zajistil pouhým splácnutím díry v ráhnu pomocí důlčíku. Na fotkách to jde vidět. Dipól, jsem díky jeho tvaru nemohl protáhnou dírkou v ráhnu, tak je připevněn ve žlábku na ráhnu shora pomocí hliníkového plíšku a dvou nýtků. Reflektor je vyroben z dírkovaného plechu nebo nějakého hustšího pletiva atd. může být i plný plech. Připevnil jsem ho pomocí plechových uhelníčků. Další důležitou součástí je symetrizační smyčka pro přizpůsobení impedancí koaxiálního kabelu a dipólu. Její délka vychází pro ostravský DVB-T vysílač na 16cm. její připojení a umístění je patrné z obrázků. Přívodní kabel by se měl vést kolmo k dipólu min. až za reflektor. Upevnění antény je asi nejjednodušší za konec ráhna za reflektorem. Držák je dobré vybavit nějakým polohovacím systémem. Já jsem tam vrazil klasické vodovodní kolínko, které umožňuje natáčení v obou osách v závitech. Vůbec nejnáročnější na stavbě celé antény bylo vrtání děr do betonového panelu. Několikrát jsem narazil na armaturu panelu po prvních 3cm díry. Celý panelák a já se třepal od ran příklepové vrtačky, ale nakonec se 2 díry z plánovaných 3 povedly :)