Výkonný DC/ DC měnič

Základ tvoří obvod LM2576- Adj, patřící do skupiny vysoce integrovaných obvodů, takže pro správnou funkci stačí jen pár vnějších součástek. V podstatě se jedná o snižovací měnič s možností nastavení výstupního napětí pro trvalý proud do 3A. Při nákupu obvodu je nutné koupit obvod s přídomkem Adj. Stejně značený obvod bez Adj je od výroby pevně nastaven na výstupní napětí 5V bez možnosti regulace. Výstupní napětí může být maximálně stejné jak vstupní nebo nižší. Pro opačnou funkci jen s mírnou úpravou zapojení je třeba použít např. obvod LM2577-adj

Pro správnou funkci měniče je nezbytná cívka s indukčností cca 150uH. Její proudová zatížitelnost se odvíjí od toho, co od měniče budete požadovat. Je dobré aby byla vinuta na toroidním jádru o průměru cca 25mm. Dají se použít i cívky vypájené např. z PC zdrojů a jiné impulsní techniky. Plně vyhoví žlutě značená jádra. Konkrétně je třeba namotat na žlutý toroid o průměru 27mm 45 závitů drátem 1mm. Tato cívka se dá koupit i v prodejnách GES electronic. Výstup může být vybaven ještě další cívkou pro lepší vyhlazení výstupního napětí. Filtrační kondenzátory musí být stavěny na požadované napětí.

Já osobně jsem tento měnič použil pro získání žhavícího napětí pro obrazovku, která vyžadovala 4V 1A a v rozvodu přístroje bylo k mání jen 12V. Srážet 8V při 1A například rezistorem nebo nějakým polovodičovým stabilizátorem už přináší nezanedbatelné ztráty konkrétně 8W. Tento měnič pracuje podle provedení s účinností cca 75-91% já jsem naměřil při daných podmínkách 82%. To znamená, že celkové ztráty představovaly jen 0,72W tj. 11,1x méně než při použití srážecího rezistoru. A to už se vyplatí :)

 Výstupní filtr jsem vynechal, protože žhavící napětí nemusí být nijak zvláště filtrované. Celek se pohodlně vlezl na destičku o rozměru 2x5cm. Pro větší odběry je třeba úměrně zvětšit chladič. V mém případě je chladič spíše formalitou, jelikož se díky vysoké účinnosti prakticky nehřeje.