Miniaturní FM vysílač

Toto zapojení jsem našel na internetu, funguje velice dobře a a je velice jednoduché, takže stavbu zvládne každý i sebevětší amatér. Součástky se mi podařilo stěsnat na destičku 1,5 x 2cm. Toto hledisko nabádá k použití tohoto vysílače jako odposlechové štěnice. Při použití drátové anténky a napájení 3V je dosah 50m. Cívka má 10 závitů na průměru 3mm a je vinuta měděným drátem 0,3mm. Mikrofon je elektretový (+pól na něm poznáme podle toho, že k pájecí plošce na zadní straně nic nevede na rozdíl od minusového, který je spojen s kovovým pláštěm). Vysílací frekvence se mění roztahováním závitů cívky. Dále můžeme frekvenci změnit změnou kondenzátoru C2 viz program na výpočet rezonančního kmitočtu .( hodnoty pro neroztaženou cívku na obr. s kondenzátorem 10p je frekvence asi 88Mhz, s  8,2p 95Mhz, 6,8p 104Mhz,) doladění na přesný kmitočet pomocí cívky. 

Celé jsem to pak zalil epoxydem a místo mikrofonu jsem tam dal jack 3,5mm, takže to můžu strčit do walkmana a vysílat hudbu z kazety, ale abych se nepřipravil o možnost odposlechu připájel jsem mikrofon na protikus:) O napájení se stará 3V knoflíková baterie.

 

Autor varuje před stavbou, vysílač začne kmitat jen velmi neochotně nebo vůbec.  Raději  se do tohoto nejistého podniku nepouštějte.

                    

                                     DPS strana spojů