Přenos zvuku laserovým paprskem

Už mě přestalo bavit svícení laserovým ukazovátkem po lidech, a tak jsem ho přestavěl na laserový audio vysílač. Princip je jednoduchý: pomocí audio signálu přiváděného na diodu mění jas v rytmu modulace. Pro lepší funkci je dobré přivést na diodu ještě předpětí a trimrem omezit max. proud tak aby byl menší než potřebný proud k svícení při plném výkonu. Tím vyřadíme z funkce omezovač proudu (nemá co omezovat protože tam ještě chybí). Na schématu je napsáno laserová dioda, ale je to modul s optikou a omezovačem proudu. Holá dioda bez omezovače odejde asi při 25mA, takže než by jste uvedli zařízení do chodu bylo by asi po ní. Trimrem je třeba nastavit asi takový proud aby to ještě docela dost svítilo a modulační signál musí mít takovou intenzitu, že dojde k rozkmitu proudu max. do takové míry kdy ještě nepracuje omezovač. Jedině tak dosáhneme čistého výstupního signálu.   

Přijímač: jedná se o fototranzistor a zesilovač. Já jsem použil fototranzistor BPX81, protože v GM elektronik jiný neměli. Dá se použít jakýkoliv pro délku vlny 450-700nm. (červené světlo). Zesílení zesilovače se dá zmenšit odpojením 10uF kondenzátoru.

 

  

Zkoušel jsem to na vzdálenost asi 50m a šlo to stejně jako z 1m (záleží na tom jak se paprsek rozbíhá na těch 50m to je asi 5cm kolečko). Po úspěchu s  1mW laserovým ukazovátkem, jsem si v GM elektronik koupil za 120Kč 5mW laserový modul. S tímto modulem byl dosah asi 150m. Dále je paprsek neúnosně široký, takže na snímací plošku fototranzistoru dopadá jen zlomek energie. Dalo by se to zlepšit nějakým reflektorem na fototranzistoru. Kvalita zvuku není moc dobrá, protože v laserovém modulu je obvykle integrovaný stabilizátor napětí a ten se snaží srovnat rozdíly napětí vzniklé modulací. Ale na přenos řeči to dostačuje.

Úpravy k lepšímu:

Po tipech na zlepšení,  které jsem získal v knize hostů (děkuji Quintalovi) se dosah mnohonásobně zvýšil. Zvuk je kvalitnější kvůli předpětí, které přivádím na laser a na modulaci stačí mnohonásobně nižší audio výkon. Přijímač je doplněn o spojnou čočku, která soustředí poněkud rozběhnutý paprsek ve větších vzdálenostech a stínící tubus. Při přenosu na velké vzdálenosti vzniká problém s přesným namířením na opto-snímač. Stativ  přijde vhod. Použil jsem čočku o průměru 12cm s ohniskovou vzdáleností 20cm. Celé je to přilepené na 20cm dlouhý odřezek novodurky o průměru 11cm. Mám vyzkoušený přenos asi na 600m a jde to bez problémů.