Různá schémata

Většinu těchto schémat nemám vyzkoušeno, ale o jejich funkčnosti se nedá ve většině případů pochybovat. Ty úplně úchylné jsem tu ani nedal. Omluvte to že je hodně zapojí s elektronkami, zastávám názor že ještě nepatří do starého železa a některé konstrukce s nimi jsou mnohem jednoduší než s polovodiči. Když vám bude něco nejasné tak to napište do fóra a já rád poradím.

Tento dosti výkonný TV vysílač skutečně funguje ale je docela problém ho sladit aby byl obraz kvalitní.

Výkon je kolem 3-4W

Trochu netradiční vysílač s výkonem kolem 1-2W, jako modulátoru jsem použil regulátor napětí LM317 :)

Asi nejednoduší TV vysílač s elektronkami, výkon kolem 100mW na frekvenci 150Mhz.

Toto je univerzální AM vysílač  pro frekvence od desítek KHz po desítky Mhz a výstupním výkonem závislým jen a elektronce a anodovém napětí. Modulační transformátor musí být schopen přenést očekávaný výkon + výkon Audio signálu.

Podobný vysílač jen je použita místo anodové modulace ne tak kvalitní mřížková,  ale není tak náročná na audio výkon.

Toto zapojení je něco jako štěnice s jedním tranzistorem, ale s elektronkou. A to jak AM tak FM verze.

Toto je hybridní  koncový zesilovač s výkonovou ztrátou kolem 40W. Díky předzesilovacímu tranzistoru je vhodný pro připojení k tranzistorovému oscilátoru. Usměrňovací část není dořešena. Anodové napětí má být kolem 400V. Tento zesilovač je schopen zesilovat frekvence v od 100kHz do 20Mhz, jen se musí upravit výstupní obvod a změnit kapacita rezonančního kondenzátoru. S uvedenými hodnotami je zesilovač vhodná pro SV pásmo.

Dlouho jsem uvažoval o stavbě malé radiostanice pro frekvence kolem 110Mhz. nakonec jsem to vyrobil podle schématu na obrázku. S dipólem na obou stranách byl dosah kolem 3km.

Toto dálkové ovládání používá stejné vysílací i přijímací strany jako u předchozího zapojení,  jen je k přijímači zařazen analogový dekodér. Princip: z vysílače vystupuje modulovaná vlna s modulační frekvencí  1-4,5kHz. (nutno nastavit po 0,5 kHz) a na přijímací straně se tento signál zesílí obvodem LM386, pak putuje do unikátního obvodu LM2907 (převodník frekvence na napětí) a napětí z jeho výstupu  putuje do budiče řady diod podle vstupního napětí LM3914.  Dosah tohoto kompletu je kolem 1km s drátovou anténou na přijímači a otevřeným dipólem na vysílači. Zařízení pracuje na frekvenci kolem 110MHz.

Toto zařízeníčko jsem si postavil jen tak ze zvědavosti jestli půjde. Jedná se o suprregenerativní přijímač v pásmu VKV. Používám ho pro příjem zpráv o počasí z letiště Mošnov na frekvenci kolem 125MHz. Je vhodný pro příjem FM i AM modulace.

 

Tento dvojčinný vysílač s výkonem kolem 40-50W( závisí na elektronce na anodovém napětí) Je určen opět pro široké spektrum frekvencí. Modulace je provedena přes druhé mřížky v koncovém stupni.

Trochu ze soudku VN. Tento neobvyklý budič pro TC je vhodný pro mini VTTC.

Toto je docela obyčejné OLTC s malým výkonem. Je to spíše návrh než schéma. Princip tam je, ale jak by to šlapalo to nevím.

Jednoduchý měnič DC/DC. Výstupní napětí bez stabilizace je kolem 100V na prázdno. Po zatížení napětí rapidně klesá.

Toto je jednoduchý stereo zesilovač s výstupním výkonem kolem 4W.