Přijímač pro leteckou komunikaci

K tomuto přijímači jsem přišel jako slepý k houslím. Při výrobě přijímače pro dálkové ovládání jsem chtěl vyzkoušet VF část jestli vůbec funguje. Celé zařízení mělo pracovat na frekvenci kousek nad VKV rozhlasovým pásmem, protože  se mi  už dlouho doma povaloval FM vysílač 0,5W, který měl sloužit k pokusům o spojení na přímou viditelnost. (s občj. dipólem a normálním FM přijímačem byl max. dosah 8km) Po připojení sluchátek s vysokou impedancí se ozval šum, který reagoval na pohyby antény a přiblížení ruky. Vypadalo to docela dobře, podařilo se mi zachytit asi 10 rádií v přilehlém rozsahu a o kousek dále nějaký záhadný anglický text. Po chvilce poslechu se ozvalo GOOD EVENING MOŠNOV ATIS INFORMATIONS ZULU. (Bydlím asi 20km od letiště v Mošnově) Celý text se opakuje, o kousek vedle se dá zachytit i provoz mezi letadly a věží.

ATIS= Automatic Terminal Information Service   NAHRÁVKA

Každé letiště má svůj vlastní ATIS, jeden ATIS nesmí obsahovat informace o více letištích. ATIS je obvykle nahrán řídícím pracoviště GROUND a je neustále vysílán na specifické frekvenci, která je vyznačena na přibližovacích mapách. Zpráva ATIS obsahuje:
jméno letiště, identikační kód zprávy ATIS a čas (v UTC)
používaná přibližovací procedura v používání
dráha v používání a podmínky na dráze
transition level
jiné relevatní informace (pohyb ptactva, radiomajáky mimo provoz, atd.)
meteorologické informace včetně větru, viditelnosti, oblačnosti, teploty, rosného bodu a tlaku
důležité meteorologické fenomény (dešťové přeháňky, sníh)
specifické instrukce (např. omezení rychlosti)
ATIS obvykle končí slovy "Advise controller you have information x at initial contact". Toto umožňuje řídícímu zjistit, zda pilot má aktuální informace o letišti.

Konstrukce přijímače: Jedná se o superreakční přijímač s jedním NF stupněm. Ve skutečnosti je to oscilátor naladěn na stejnou frekvenci jako vysílač (118-136Mhz). Po smíšení signálu, který dopadne na anténu se signálem z oscilátoru vznikne podstatně silnější VF signál s modulační obálkou. VF signál se odfiltruje tlumivkou a zůstane jen NF, který se dále zesiluje. Ladí se kapacitním trimrem a k poslechu se hodí sluchátka s impedancí 500-4000 ohmů nebo se dá napojit na NF zesík s velkou vstupní impedancí.

Anténa: stačí kus drátu o délce asi 1m, ale daleko lepších výsledků dosáhneme s dipólem z koaxiálu, napájeným na konci.