DKE 1938 ( Deutscher Kleinempfänger)

Podařilo se  mi získat skřínku od německého přijímače DKE 1938 (Deutscher Kleinempfänger), vyráběného v letech 1937-1941. Byl určen pro lepší šíření propagandy, proto byl přezdíván "Goebbels Schnauze" = Goebbelsova huba.  Je na něm ze předu orlice s hákovým křížem a uvnitř v té kasli je tato samé s nápisem Reichs Rundfunk. Stál jen 40DM a bylo prodáno přes 4mil. kusů. Nahrávka Goebbelse jak hovoří o tomto přijímači a chválí ho jak pomohl s šířením propagandy ZDE

Goebbels ve výrobně těchto přijímačů

Původní zapojení DKE 1938

Původní zapojení obsahovalo jednu dvoj-elektronku VCL11 a usměrňovací diodu VY2. Tyto elektronky byly vyráběny přímo pro tyto přijímače a měly žhavící napětí 90V při 40mA. Místo žhavícího trafa byl úbytkový rezistor, tím, se zmenšily výrobní náklady. zesílení se řídilo změnou zisku antény pomocí natáčení cívky. Reproduktor měl impedanci 2kohm takže nebylo nutné ani výstupní trafo. Přijímač byl vybaven dvěma rozsahy pro SV, DV. Přepínaly se přímo při ladění do půlky se ladily DV pak to v přijímači cvaklo a zbytek rozsahu ladicího kondenzátoru byly střední vlny. Toho se dosáhlo tak, že se od původní SV cívky odpojila druhá cívka a tím se zvýšila indukčnost.

     V principu je zapojení audion se zpětnou vazbou a NF zesilovač. Toto uspořádání jsem dodržel. Přijímač jsem osadil elektronkami EF80 a PL82. Zprvu jsem to zkoušel s podobnou elektronkou jako v originálu, a to ECL11, ale vůbec to nehrálo jen strašně vrčelo a pískalo. S novějšími elektronkami mi to hraje na 3m dlouhou anténu krásně nahlas a čistě. Vnější vzhled přijímače jsem zachoval. Musel jsem vyrobit ladící knoflík celý vnitřek a zadní stěnu. Knoflíky pro zesílení a vazbu jsem nahradil jinými, vypadají úplně stejně, ale na jednom  jsou značky M, L, S, T, takže to byl nějaký vlnový přepínač. Zapojil jsem to podle vlastního schématu,  jednoduchý audion a klasický koncák ve třídě A.  

Moje zapojení