TV přijímač pro modely

Na fóru se probíralo téma, o stavbě odděleného TV přijímače bez obrazovky pro malé TV vysílače umístěné s kamerou na modelu auta nebo letadla. Tak jsem se rozhodl přispět svou troškou do mlýna. K tomu to počinu mě motivoval nález televize před domem u kontejneru. Bez ostychu jsem se do ní pustil a vytáhnul všechno co by se mohlo hodit. Oplechované moduly kanálových voličů mi nikdy nepřišly užitečné  tak jsem je vyhazoval nebo rozpájel při stavbě různých VHF vysílačů , až teď jsem se zamyslel nad jejich zpětným použitím v jiném přijímači. Další nezbytnou součásti popisovaného přijímače je další plechová krabička s obrazovým a zvukovým mezifrekvenčním zesilovačem a demodulátorem AM pro obraz a FM pro zvuk. Obě krabičky jsou montovány na základní desce vedle sebe. Ačkoliv je kolem těchto modulů ještě spousta součástek, ukázalo se že jsou  pro správnou funkci nenezbytné. Snad jediným úskalím při stavbě bylo identifikování vývodů obou modulů, protože se na ně shánějí schémata jen velmi těžko a vysledovat to očima je nemožné pro vysokou komplikovanost zapojení a použití Integrovaných obvodů. Nakonec jsem zapojení identifikoval právě podle integrovaných obvodů, na které se mi podařilo sehnat katalogové listy. U kanálového voliče jsem vycházel z malého nečitelného schématu, které jsem našel na nějakém ruském webu. Lepší by bylo zajít někam do servisu TV tam by schémata určitě měli.

Mnou požité moduly jsou kanálový volič 6PN386 50, a MF zesilovač s demodulátorem 6PN 053 37, tyto moduly mají soustu obdobných modifikací, Obdobný kanálový volič je 6PN365 15, a MF zesilovač 6PN053 36 ve kterém je jednou tolik součástek, ale  vývody jsou stejné. V té mojí 37 z důvodu úspor chybí všechno co tam nemusí bezpodmínečně být.

Přepínaní rozsahů se provádí změnou připojení napájení na při různé piny na KV. Je to rozděleno na I-III TV pásmo a samostatně jsou pásma IV a V. Pátý pin na voliči je připojen na trvalo na na napětí 12V a připojením 12V na piny 1,7 nebo 8 se mění rozsahy. Problematické je získaní ladícího napětí pro varikapy které musí dosahovat hodnoty 30V. Tento problém jsem vyřešil připojením už dříve popsaným DC DC měničem. Toto napětí se využije hned dvakrát: na ladění a na napájení obvodů AFC v MF zesilovači. (má to malý problém, v měniči vzniká rušení které se bez odrušení projeví jako pruhy na obrazovce, rušivý signál vychází nejen z výstupu ale i přes napájení. Lepší by bylo napájet celé zařízení z trafa ze sítě. Měnič berte jako náhražka aby se to dalo proladit. )  Ladící napětí je třeba seštelovat na měniči na max. 30V a až pak ho připojit na KV a to z důvodů, že měnič dává napětí až 70V. Takovéto napětí přivedené na dvou-hradlové tranzistory, které jsou v KV ve většině, nemusely přežít. Ladění se pak provádí pomocí potenciometru (více-otáčkový). Zvukový výstup může být nezapojen, když o zvuk nestojíme. Jinak se na něj dá napojit NF zesilovač. Já jsem to vyřešil NF modulem z té samé TV jako jsou ty ostatní moduly. Je to zesilovač 15W s IO TDA2030 a korekčním IO MDA4290V. Přes tento obvod je elektronicky řízena hlasitost basy a výšky. Řídící napětí má max. hodnotu 3,5V, toto napětí je nutno nastavit trimrem coby děličem napětí z 12V.  Na výstupu video signálu se musí pomocí trimru nařídit napětí tak aby byl obraz kontrastní a Barevný.  Celkově je tento přijímač docela citlivý na 80cm drátu jsem chytnul v dobré kvalitě ČT1 a primu, NOVA už je horší, ale na 2m drátu je to OK a přidá se i ČT2.

Asi si říkáte k čemu je TV přijímač bez obrazovky, toto se dá vyřešit modulem kamerového hledáčku s malinkou obrazovkou a veškerou potřebnou elektronikou. Tento hledáček se pak dá připevnit třeba na brýle. takže se můžeme dívat třeba kam jede autíčko za rohem nebo vůbec někde v budově atd. Problém je sehnat ten hledáček. Musíme si opatřit starou kameru a hledáček vymontovat. Většinou z něho vedou jen 3 dráty: napájení, video vstup a společný vývod. Já jsem takový hledáček měl, ale odpálil jsem ho když se mi to povedlo přepólovat.  Dalším využitím je příjem signálu z video vysílače a následné napojení na video vstup na TV. takto získáme plynule laditelný přijímač na který není problém nedokonalé vysílače zachytit. Na normální TV s digitálním laděním to obvykle nejde, protože ladění na takové TV je skokové a ne plynulé. Jednoduchý vysílač není možno naladit přesně na frekvenci určitého kroku ladění v televizi. Když není frekvence přesně tak tento signál telka automaticky potlačí a ve výsledku to vypadá, že vysílač ani nefunguje.              

Kompletní schéma, číslování vývodů vychází z vnitřního označení na PS.

Schéma KV

Modul zvuku. Trochu jsem ho ořezal a dal tam menší chladič.

 

Moc jsem se s tím nepáral, napájel jsem to na kousek cuprexu, zatím tam chybí měnič.

Skutečně to funguje :) Jde to i barevně na obr. print z ČB telky.

Hotovo :) Nakonec jsem měnič vynechal a napojil ladění na 12V.

Malý dipólek s délkou 22cm pro frekvence 700-800MHz. S touto anténou chytnu 5 různých vysílačů: ČT1, ČT2, NOVA, PRIMA, PTV1, PTV2 a nějakou slovenskou  televizi.  

Video 200kB

Ladící potenciometr jsem vyrobil z 18otáčkového trimru na který jsem připájel cuprexové ovládací kolečko

Tak nějak vypadá ten kamerový hledáček. Úhlopříčka obrazovky je kolem 1,5cm