Umělá zátěž 75Ω

Jednoduchá umělá zátěž k snadnému vyladění koncového stupně vysílače do výkonu cca 5W při frekvenci od 1-200Mhz. Už dlouho jsem při konstrukci vysílačů používal klubko odporů jako umělou zátěž. Ted jsem se hecnul a postavil ji v trochu úhlednější formě. Je koncipovaná jako přídavný modul k multimetru. Základ tvoří 75Ω odpor složený z 29kusů 2,2K SMD odpůrků paralelně spojených. Pak následuje jednoduché usměrnění diodou. V mém případě se jedná o obyčejnou 1N4148, která pracuje asi do 200Mhz. Pokud seženete lepší, není problém měřit do vyšších frekvencí. Následuje vyhlazovací kondensátor a tím to končí. Celek jsem vestavěl do malé plechové krabičky kvůli odstínění. Na dně jsou připájeny odpůrky na výšku jeden vedle druhého, takže krabička může odvádět vznikající teplo při zatížení. Jako vstupní konektor jsem použil klasicky BNC a na výstupu 2,5mm jack.

Jednoduše by se dala získat zátěž pro impedanci 50Ω spojením 24 kusů 1,8K odporů. Odpory nemusí být SMD, ale SMD odpory mají jistě menší parazitní kapacity a indukčnosti, takže vzniklý odpor bude jakostnější.

Úloha tohoto udělátoru  je taková, že jej připojíme místo vysílací antény a ladíme koncový stupeň vysílače tak aby bylo naměřené napětí maximální. Z této hodnoty se dá jednoduše vypočíst výstupní výkon do dané zátěže, která bude později nahrazená vysílací anténou.